از دوستان دردسرساز، دور شوید!

اطرافیان و دوستان می‌توانند در موفق بودن یا شکست خوردنتان تأثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشند. یک دوست خوب باعث رشد فرد می‌شود، درحالی‌که یک دوست بد، می‌تواند او را حتی اگر در اوج باشد، به پایین بکشاند.

اگر می‌خواهید زندگی خوب و آبرومندی داشته باشید و به رشد شخصیتی مطلوبی دست پیدا کنید، باید تنبلی را کنار گذاشته و برای رسیدن به این هدف و موفقیت، قدم‌های موثری بردارید. باید تا جایی که می‌توانید آگاهی‌تان را بالا برده و آموزش‌های مختلف ببینید و مطالعات خوبی هم داشته باشید. برای رسیدن به اهداف متعالی، تلاش پیگیر لازم است. در کنار این عوامل باید محیطی که در آن زندگی و کار می‌کنید و همچنین اطرافیانتان نیز کمک‌دهنده و یاری‌رسان باشند. در واقع، اطرافیان و دوستان می‌توانند در موفق بودن یا شکست خوردنتان تأثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشند. یک دوست خوب باعث رشد فرد می‌شود، درحالی‌که یک دوست بد، می‌تواند او را حتی اگر در اوج باشد، به پایین بکشاند.

شما چه آگاه باشید و چه نباشید، به‌راحتی تحت تأثیر دوستانتان قرار می‌گیرید و برخی از دوستان مانند یک وصله ناجور هستند.

در واقع آن‌ها همیشه به‌نوعی در حال وقت تلف کردن هستند، تفریحاتشان گرفتاری می‌آورد و به‌طورکلی بحران‌زده هستند و مدام باید به کمکشان رفت و خرابکاری‌هایشان را درست کرد. گاهی اوقات می‌توانید آن‌ها را نادیده بگیرید، اما بیشتر مواقع، گرفتار رفتارهای نامناسبشان می‌شوید و به دردسر می‌افتید. هرگز به دنبال این افراد نروید و همراهی آن‌ها را نخواهید و اگر هم دوستی از این نوع افراد دارید، به‌سرعت ارتباطتان را با آن‌ها قطع کنید.

اثر منفی دوستان ناباب

انسان‌ها معمولاً شبیه افرادی که در اطرافشان هستند و بیشتر وقتشان را با آن‌ها می‌گذرانند، می‌شوند. در حقیقت، جهان‌بینی هر کس، به‌وسیله دیده‌ها و تجربه‌هایش از زندگی شکل می‌گیرد. نوع سرمایه‌گذاری در استفاده از وقت باارزشتان برای بودن در کنار مردم و همچنین انجام دادن فعالیت‌هایتان، وجود و شخصیتتان را شکل می‌دهد و به همین دلیل است که مردم، سفر می‌کنند. چراکه می‌خواهند با موضوعات جدید و تازه آشنا شده و افق دیدشان را گسترش دهند. پس وقتی تأثیر محیط زندگی و سوژه‌های موجود در آن را بپذیریم، می‌توانیم بگوییم همین تأثیر را نیز می‌توان از اطرافیان و به‌ویژه دوستان خود گرفت.

انسان‌ها معمولاً شبیه افرادی که در اطرافشان هستند و بیشتر وقتشان را با آن‌ها می‌گذرانند، می‌شوند. در حقیقت، جهان‌بینی هر کس، به‌وسیله دیده‌ها و تجربه‌هایش از زندگی شکل می‌گیرد. پس وقتی تأثیر محیط زندگی و سوژه‌های موجود در آن را بپذیریم، می‌توانیم بگوییم همین تأثیر را نیز می‌توان از اطرافیان و به‌ویژه دوستان خود گرفت.

فرض کنید بیشتر وقتتان را در مکانی بگذرانید که افراد افسرده و شکست‌خورده دور هم جمع شده‌اند و یکسره سیگار به لب، از روزگار و هر چه در آن است، گله و شکایت می‌کنند: «این شغل به درد نمی‌خورد، هیچ پولی در بساط نیست، زندگی چقدر کسل‌کننده است و…» آیا پس از مدتی، شما هم چنین احساساتی را تجربه نخواهید کرد؟ بودن در چنین محیطی و وقت گذراندن با چنین دوستانی، خواه‌ناخواه وجودتان را پر از انرژی منفی می‌کند و شما به‌جای بروز رفتارهای مناسب در برابر مشکلاتتان، با دنیا و هرچه در آن است، می‌جنگید یا برعکس تصور می‌کنید یک قربانی هستید و افسرده می‌شوید.

در واقع دوستان نامناسب، به‌این‌ترتیب می‌توانند طرز تفکر شما را به سمت منفی بودن سوق دهند. اکثر کسانی که به دام اعتیاد می‌افتند یا با قانون دچار مشکل می‌شوند، از این نوع افراد هستند و برای این‌که شما نیز به دام این نوع مشکلات نیفتید، با آن‌ها دوستی نکنید.

دور شدن از هدف

آیا تابه‌حال پیش آمده از محل کار به سمت خانه در حرکت باشید و در ذهن خود برنامه‌ریزی کنید که مثلاً وقتی به خانه رسیدید، غذایی آماده کرده، خانه را مرتب و سپس ورزش کنید یا چند کار دیگر انجام دهید، بعد در این فکرها و برنامه‌ها هستید که چند تا از دوستانتان با شما تماس می‌گیرند و می‌گویند یک مهمانی ترتیب داده‌اند و می‌خواهند شما هم به آن‌ها بپیوندید؟ شما آن‌قدر وسوسه شده‌اید که نمی‌توانید به برنامه‌ریزی‌تان فکر کنید و با خودتان می‌گویید: «این کارها را فردا هم می‌توانم انجام دهم.» و دعوت آن‌ها را می‌پذیرید. در حقیقت شما بهترین ویژگی هر انسان که آن هم احساس مسئولیت کردن در برابر تصمیم‌گیری‌هایش است، به‌راحتی نادیده می‌گیرید. البته هرازگاهی ممکن است دوستان دور هم جمع شوند و از بودن کنار هم لذت ببرند، اما وقتی این شرایط بارها تکرار شود و این دوستان، دائم شما را از کارهایتان بازدارند، بالاخره دچار عدم تعادل در زندگی می‌شوید و روزبه‌روز از رسیدن به اهدافتان در زندگی دور می‌مانید.

وقتی اهدافی در زندگی دارید، دوستانتان باید به‌جای تلف کردن وقتتان، از شما حمایت کنند و مثلاً اگر دعوت آن‌ها را به خاطر کارهایتان رد کردید، شما را دست نیندازند یا بدتر از همه، اهداف زندگی‌تان را ناچیز نشمارند. دوستان خوب، خواهان موفقیت یکدیگر هستند و حتی ممکن است تجربه‌های باارزششان را در اختیار هم بگذارند. اگر دوستانتان در خصوص برنامه‌ها و اهدافتان محترمانه برخورد نمی‌کنند و به طریقی قصد دارند برنامه‌هایتان را خراب کنند، مناسب دوستی نیستند. حتی خود این افراد برای آینده‌شان کوچک‌ترین ارزشی قائل نیستند و معمولاً برنامه‌ای برای زندگی‌شان ندارند.

دوشخصیتی

گاهی اوقات وقتی کنار دوستان بد و آزاردهنده هستید، ممکن است مجبور باشید رفتاری غیر از شخصیت واقعی خود داشته باشید. مثلاً وقتی می‌خواهید با آن‌ها بیرون بروید، احساس می‌کنید مجبورید طوری که آن‌ها دوست دارند، لباس بپوشید یا با لحن دیگری صحبت کنید و به‌طورکلی رفتاری غیر از شخصیت واقعی‌تان بروز دهید. کسانی که باعث می‌شوند شما از خود واقعی‌تان دور شوید، هرگز مناسب دوستی نیستند. دوشخصیتی شدن، احساسات فرد را لگدکوب کرده و او را از تلاش برای رسیدن به اهدافش بازمی‌دارد.

حسادت‌های مخرب

اگرچه اندکی حسادت ورزیدن بد نیست و می‌تواند انگیزه‌ای برای حرکت و در نهایت پیشرفت باشد، اما برخی مردم به حسادت‌های افراطی دچار هستند و به داشته‌های دیگران حسودی می‌کنند. چنین دوستی همیشه به دنبال فرصت برای گرفتن و به چنگ آوردن داشته‌های شماست یا با ترفندی سعی می‌کند زندگی شما را به تباهی بکشاند و معمولاً هم با کم‌اهمیت جلوه دادن اهدافتان یا به‌نوعی شما را به دردسر انداختن (مثل آلوده کردنتان به مواد مخدر) تلاش به نابودی‌تان دارد؛ بنابراین به‌محض شناسایی چنین فردی، هرگز او را به دوستی نپذیرید.

گرفتار در دام

روابط و دوستی‌های سالم مانند در و پنجره‌های باز هستند که اجازه ورود هوای تازه را به خانه می‌دهند و افراد هرگز احساس گرفتاری و خفگی نمی‌کنند. می‌توانید آزادانه بروید و بیایید و کسی شما را محبوس نمی‌کند، اما اگر زمانی احساس کردید دوستتان دست و پای شما را بسته و اجازه حرکتی به شما نمی‌دهد و دائم تمام‌کارهای شما را زیر نظر دارد و روی شما اعمال قدرت می‌کند، این دوستی، آخر و عاقبت خوبی ندارد. معمولاً افرادی که تحت‌فشار چنین دوستانی قرار دارند، احتمال این‌که به‌اجبار دست به خطاهای جبران‌ناپذیر بزنند، بسیار زیاد است.

تشویق رفتار بد

اگر باز هم احساس می‌کنید نمی‌توانید دست از این دوستان بردارید و گاهی با خود فکر می‌کنید آن‌ها هیجان (حتی اگر منفی) به زندگی‌تان می‌آورند، باید بگوییم شما هم در حال صدمه رساندن به آن‌ها هستید.

درست است! وقتی همراهی افراد مسموم‌کننده و با رفتار نامناسب را می‌پذیرید، به آن‌ها صدمه می‌زنید. شما همیشه در دسترس آن‌ها هستید و به رفتار و اعمالشان توجه نشان می‌دهید و همین توجه، آن‌ها را به ادامه رفتار مخربشان تشویق می‌کند. در واقع اگر این افراد نتوانند دیگران را با خود همراه کنند، به دلیل ترس از تنها ماندن، دست از رفتارهای بدشان برمی‌دارند، ولی همراهی شما این فرصت را از آن‌ها می‌گیرد.

دنباله‌رو نباشید

اگر فکر می‌کنید از روحیه‌ای بسیار قوی برخوردار هستید و می‌توانید با این افراد در عین دوستی، به‌گونه‌ای رفتار کنید که دست از اعمال نامناسبشان بردارند و به‌جای این‌که شما دنباله‌روی آن‌ها شوید، آن‌ها را به راه خود بیاورید، پس به این دوستی‌ها ادامه دهید. در غیر این صورت، هرگز خطر چنین دوستانی را نپذیرید.

منبع: باشگاه خبرنگاران
تایید کننده مطلب: مشاور دبیرستان خانم مدنی


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 0/20