اهمیت تحقیق و پژوهش برای دانش آموزان

هدف اصلی تحقیق و پژوهش، اطلاع رسانی عملی، اثبات یک نظریه و کمک به توسعه دانش در یک حوزه یا مطالعه است. دلایل پیدا کردن اینکه چرا تحقیق و پژوهش مهم است بی نظیر به نظر می رسد، اما بسیاری از مردم در انجام تحقیقات درگیر می شوند.

در هنگام تحقیق، دانش آموز تنبل (اگر از نظر ذهنی تخلیه نشده باشد ) احتمالا فکر می کند “نه دوباره باید انجامش دهم تا به نتیجه برسم”، در حالی که یک شخص علمی بی طرف می تواند آن را فقط برای حفظ وظیفه شغلی و یا ارتقاء آن در نظر بگیرد.

با این حال، برای کسانی که دوست دارند یاد بگیرند که آیا آنها عضو یک موسسه آموزشی هستند یا خیر، انجام تحقیق و پژوهش فقط یک ضرورت نیست، بلکه یک نیاز است. چه دلایلی ممکن است دانش آموزی را برای تحقیق و پژوهش مشتاق کند؟

 ابزاری برای ایجاد دانش و تسهیل یادگیری

تحقیق و پژوهش نه تنها برای دانشجویان و دانشگاهیان، بلکه برای همه دانش آموزان نیز ضروری است. هم چنین برای شکوفایی و کار آزمودگی نویسندگان هم مهم است. در میان حرفه ای ها و نویسندگان، پیدا کردن یک موضوع جالب برای بحث و گفتگو و یا نوشتن در مورد آن، باید فراتر از تجربه شخصی باشد.

 تعیین اینکه عموم مردم خواهان کسب دانش درباره چه موضوعی هستند یا اینکه محققین می خواهند چه موردی را به دیگران تفهیم کنند یا بخواهند در مورد آن به تفکر بپردازند، می تواند دلیلی برای انجام یک تحقیق باشد.

دانشاساساً به حقایق مبتنی بر بینش عینی و یا یافته های مطالعه شده توسط مغز انسان مربوط می شود. این درک و دانش را می توان از روش های مختلف مانند خواندن کتاب ها و مقالات آنلاین نوشته شده توسط مربیان، گوش دادن به کارشناسان، تماشای مستند و یا نمایش های تحقیقی، انجام آزمایش های علمی و تعامل با دیگران، به دست آورد. این حقایق را می توان برای حصول اطمینان و صحت بررسی کرد.

 ابزاری برای درک مسائل مختلف و افزایش آگاهی عمومی است

نمایش ها و فیلم های تلویزیونی حاصل تحقیق، در هر دو بخش نویسندگی و بازیگری است. اگر چه آنها میزبان هایی هستند که بر محققان‌شان تکیه می کنند، همچنین کسانی هستند که تلاش می کنند تحقیقات خود را انجام دهند. این مرحله به آنها کمک می کند:

  • اطلاعاتی را دریافت کنید که محققان استخدام شده از دست داده اند،
  • ایجاد ارتباط خوبی با مصاحبه شونده و
  • یک مصاحبه خوب در این فرآیند انجام دهید.

کمک به موفقیت کسب و کار

بسیاری از شرکت های موفق، مانند کسانی که کالاهای مصرفی و یا کالاهای مربوط به بازار توزیع می کنند، در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کنند.

صنایع مختلف تجاری با فرآیندهای علمی و مهندسی مانند کشاورزی، غذا و نوشیدنی، تولید، مراقبت های بهداشتی و دارویی، نرم افزار کامپیوتر، نیمه هادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، ساخت و ساز، رباتیک، هوا فضا، حمل و نقل هوایی و انرژی هزینه های تحقیق و توسعه را بالا می برد؛ چرا که برای نوآوری محصول و بهبود خدمات بسیار مهم است.

تحقیق و توسعه همچنین کمک می کند تا یک نقطه رقابتی بیش از رقبا را تامین کند. پیدا کردن چگونگی انجام کارها و اینکه چه چیزی می تواند آنها را از دیگران که محصولات و خدمات مشابهی را ارائه می دهند متمایز کند، می توانند ارزش بازاری شرکت را افزایش دهند

دانه ای برای عشق به خواندن، نوشتن، تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری اطلاعات ارزشمند

تحقیق و پژوهش، مستلزم خواندن و نوشتن است. این دو عمل به توانمندی سواد آموزی، محاسبات و درک کمک می کند. بدون این مهارت ها احتمال اینکه شخصی معنی تحقیق را درک کند و در آن درگیر شود کم است.

خواندن، ذهن را به افق گسترده ای از دانش باز می کند، در حالی که نوشتن به خواننده کمک می کند تا از دیدگاه خود استفاده کند و این را به یک ایده بنیادی تر تبدیل کند که او درک می کند، تغییر دهد.

به غیر از خواندن و نوشتن، شنیدن و صحبت کردن نیز در انجام تحقیقات دخیل هستند که به دانش آموزان بسیار کمک می کند. مصاحبه ها، حضور در رویدادهای تولید دانش و مذاکرات گاه به گاه با هر کسی قطعا در تشکیل مباحث تحقیق و پژوهش کمک می کند.

آنها همچنین می توانند روند تفکر انتقادی را تسهیل کنند. گوش دادن به کارشناسان در مورد شایستگی مطالعات آنها به شنونده کمک می کند تا یک مسئله خاص را تجزیه و تحلیل کند و در مورد چنین تحلیل هایی، مطالبی بنویسد.

با طیف گسترده ای از ایده های در دسترس، دانشمندان و غیر محققان درگیر در تحقیق، قادر به اشتراک اطلاعات با یک مخاطب بزرگتر هستند.

بعضی از افراد این مورد را به عنوان پیش از ترقی و اوج گیری در نظر می گیرند، در حالی که دیگران آن را به عنوان وسیله ای برای تحریک علاقه و تشویق مطالعات بیشتر در مورد مسائل یا شرایط خاص می بینند.

همانطور که سوادآموزی در ارتقاء تحرک اجتماعی و اقتصادی فرد و افزایش آگاهی کامل و صحیح است، تحقیق و پژوهش، مهارت های لازم برای زندگی پایه را تسریع می بخشد و یادگیری یک تلاش طول عمر را به وجود می آورد.

 

جمع آوری کننده مطلب: معاونت محترم آموزشی دبیرستان؛ خانم فضائلی

 تایید کننده مطلب: مدیریت محترم آموزشگاه؛ سرکار خانم بیات

 

 


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 20/20